כל מה שצריך לדעת על צו מבנה מסוכן

בשנים האחרונות ראינו לא מעט מקרים של בניינים קורסים ממש בזמן אמת. זה קרה בישראל וגם בעולם בכלל. הסכנה הממשית היא אדירה, במקרים רבים הדיירים במבנה מקבלים צו מבנה מסוכן הרבה לפני שהמבנה קורס ובמקרים חריגים הצו מגיע מאוחר לצערנו. חשוב עם קבלת ההודעה להתחיל ולפעול נכונה על מנת לתקן את הנושאים הנדרשים וכך לאפשר המשכיות במבנה. במקרים בהם התגלו הליקויים בשלבים מאוחרים מאוד יהיה צורך לפנות את המבנה וזה כבר עם צו פינוי. 

בישראל ישנם מבנים רבים שנבנו לפני עשורים רבים ואפילו מאות שני אחורה. על כל מבנה ישן העירייה המקומית מפקחת כי המבנה יכול להמשיך ולשרת את הדיירים בו. אם המפקח האחראי מזהה שבמבנה מסוים מתקיימים ליקויים חמורים שעלולים להעיד על מבנה שאינו עומד בתנאים יוצא כנגד דיירי המבנה צו המעיד על הסכנה. 

מהם הסימנים לכך שהמבנה מסוכן?

ישנם מספר סימנים עיקריים המעידים על מבנה מסוכן. ראשית כאשר מעטפת המבנה מראה סימנים מחשידים כמו קילופים וטייח מתפורר, במקרה של חיפוי הקיר, אם נושרים אבנים או אריחים מהמבנה. בנוסף לסימנים הגלויים לכל עובר אורח גם בתוך המבנה ניתן לזהות סימנים מחשידים כמו התפוררות בחדר המדרגות, קירות מתקלפים בתוך המבנה ועוד. הסימנים הללו למעשה מעידים על כך שהמבנה מאבד מחוזקו וכי יש לבצע תיקונים וחיזוקים בהקדם האפשרי על מנת להציל את המבנה מקריסה או מפינוי התושבים והריסתו בצורה מכוונת. 

האם אפשר להימנע מצו מבנה מסוכן?

ראשית חשוב לבצע תיקונים במבנה מגורים באופן שוטף. שמירה על הקיים מאריכה את חיי המבנה ושומרת על איכות החיים של הדיירים בו. אם כבר קיבלתם צו מבנה מסוכן לא תהיה לכם ברירה אלא לעמוד בתנאים ובדרישות המצוינות ולתקן את כל הפגמים שנמצאו במבנה שלכם. חשוב לדעת כי אי עמידה בדרישות הצו הינה עבירה פלילית שעלולה להוביל להליכים משפטיים ארוכים ומסובכים ביותר. לכן, חשוב לפנות לבעל מקצוע אחראי ואמין שיספק לכם את הפתרונות הטובים ביותר בהתאם לצרכים שלכם ובהתאם לדרישות הצו. בסופו של דבר, אתם תיהנו ממבנה תקין ומחודש לעוד שנים רבות. 

אולי יעניין אותך גם